JAK NAUCZYC SIĘ ROBIC NA SZYDEŁKU

Macie ochotę nauczyc się robic na szydełku. To swietny sposob na relaks i na zrobienie sobie (zupełnie przy okazji) czegos ładnego do domu, albo do ubrania. Ja sięgnęłam po szydełko (po bardzo długiej przerwie) jakis rok temu, by donosic ciążę. Inaczej zawsze i wszędzie gdzies mnie goniło. A dzięki szydełku potrafiłam wysiedziec w jednym miejscu. Co za wyczyn. No i ciążę donosiłam … co do dnia. A potem dzięki blogowaniu poznałam inne dziergające dziewczyny. Dalej poszło już z gorki. Dzisiaj jestem anonimową włoczkoholiczką.

Od czego więc zacząc naukę szydełkowania?

Chyba najprosciej od robienia serwetek i podstawek pod filiżanki. Przydadzą się w domu do udekorowania stołu, można będzie pochwalic się nimi przed koleżankami zaproszonymi na kawę, sprawdzą się jako bardzo oryginalne i urokliwe tło w zdjęciach kulinarnych na bloga. To swietne cwiczenie dla początkujących. Serwetki na szydełku robi się szybko, łatwo i przyjemnie. A koncowy efekt zawsze cieszy oko. Można tu puscic wodze fantazji i pokombinowac własne wzorki. Wystarczy trochę pomieszac słupki, połsłupki i oczka łancuszka. W ten sposob można cos całkiem ciekawego i niepowtarzalnego namieszac. Pole do popisu jest tu na prawdę duże. Jednoczesnie można przerabiac, ulepszac, modyfikowac gotowe (opracowane przez kogos) wzory, wykorzystując je jako bazę.

Dzisiaj mam dla Was propozycję takiego prostego (już przeliczonego) wzorku na serwetkę – podstawkę pod filiżankę. Może stac się on punktem wyjscia do dalszych improwizacji. Wzor nie jest mojego autorstwa, zaczerpnęłam go z najnowszego katalogu Beregere. Własciwie pojawił się w nim jako częsc ażurowego wdzianka. Ale tak mi się spodobał, że postanowiłam, że z resztek włoczki zrobię sobie cały komplet podstawek pod szklanki.

Wzor ten jest bardzo sympatyczny i jednoczesnie prosty w wykonaniu. Cos idealnego na pierwsze podejscie do szydełka.

od czego zaczac nauke na szydelku?

Zaczynamy?

Robimy łancuszek z 7 oczek. Zamykamy go w kołko.

1 rządek. Wykonujemy pierwsze okrążenie złożone z 14 połsłupkow.

2 rządek: Zaczynamy 3 oczkami łancuszka (to rownoważnik jedengo słupka), dalej robimy 1 słupek w pierwsze oczko, dalej po 2 słupki w każde kolejne oczko słupka z poprzedniego rzędu. Daje nam to okrążenie złożone z 28 słupkow.

3 rządek: Zaczynamy robiąc 5 oczek łancuszka (to odpowiednik 1 słupka + 2 oczka łancuszka), przeskakujemy 2 pierwsze oczka, dalej robimy 1 słupek + 2 oczka łancuszka. Teraz przeskakujemy 1 oczko i znowu robimy słupek + 2 oczka łancuszka. Tę sekwencę (słupek + 2 oczka łancuszka) powtarzamy przez całe okrążenie. Co daje nam 14 łukow.

4 rządek: Zaczynamy 1 oczkiem łancuszka. Następnie wbijamy 3 połsłupki w pierwszy łuk, dalej 1 połsłupek w słupek z poprzedniego rzędu, i znowu 3 połsłupki w kolejny łuk. Razem otrzymujemy 56 połsłupkow w tym okrążeniu.

5 rządek: Zaczynamy 5 oczkami łancuszka. Przeskakujemy 2 pierwsze oczka, robimy 1 słupek + 2 oczka łancuszka, dalej przeskakujemy jedno oczko. Powtarzamy sekwencję słupek + 2 oczka łancuszka. Robimy to przez całe okrążenie. Daje nam to 28 łukow.

6 rządek: Zaczynamy jednym oczkiem łancuszka. Następnie robimy 2 połsłupki w pierwszy łuk, 1 połsłupek w słupek z poprzedniego rzędu itp. Daje nam to 84 połsłupki w tym okrążeniu.

7 rządek: 1 oczko łancuszka, 1 połsłupek w pierwsze oczko. Dalej robimy łancuszek złożony z 6-ciu oczek, przeskakujemy 5 kolejnych oczek, 1 połsłupek (co daje nam pierwszy łuk). Powtarzamy jeszcze 13 razy. Okrążenie składa się z 14 łukow po 6 oczek.

8 rządek: Zaczynamy jednym oczkiem łancuszka. Następnie w każdym z 14-stu łukow powtarzamy sekwencję: 2 połsłupki, 6 słupkow, 2 połsłupki.

I gotowe. A Wam życzę miłego dziergania.

 

http://modanabio.com/prosto-nauczyc-sie-robic-szydelku/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s